Gå til hovedindhold

Nyhedsbrev – September 2026

Efteråret er projekttid på ledningsnettet

Sommeren er højsæson hos Gilleleje Vandværk. Når feriegæsterne kommer til området, sommerhusene fyldes, og haverne skal vandes, stiger vandforbruget markant. Derfor handler sommermånederne først og fremmest om sikker og stabil drift.

Her arbejder vi blandt andet med målerbrønde, ventiler og ledninger. Men arbejdet handler ikke kun om at udskifte det, der er slidt.

Målet er et robust ledningsnet med det rette tryk – både i den daglige drift, når sommerforbruget topper, og hvis forskellige dele af forsyningen får behov for at hjælpe hinanden.

Derfor vil du også kunne møde vores medarbejdere flere steder i forsyningsområdet i løbet af efteråret. Arbejdet kan indimellem medføre kortvarige afbrydelser, men når det er muligt, varsler vi naturligvis de berørte forbrugere på forhånd.

💧 KORT FORTALT
Ca. 215 km ledningsnet
Ca. 2 % vandtab
Løbende arbejde med tryk, dimensioner og forsyningssikkerhed

Hvad sker der, hvis noget går galt?

De fleste tænker ikke meget over vandforsyningen i hverdagen. Vi åbner for hanen – og forventer naturligt, at der kommer rent vand ud.

Men en moderne vandforsyning skal også være forberedt på de situationer, hvor noget ikke går som planlagt. Det kan være strømsvigt, ledningsbrud, tekniske fejl, IT-problemer eller andre hændelser, der påvirker den normale drift.
På det nye vandværk har vi blandt andet nødgenerator, så vandforsyningen kan opretholdes ved strømsvigt.
Vi har også nødforbindelser til omkringliggende vandforsyninger, som giver mulighed for at hjælpe hinanden i en ekstraordinær situation.

I dag er IT- og cybersikkerhed også en vigtig del af forsyningssikkerheden. Derfor er vores administrative IT og de systemer, der styrer selve vandproduktionen, adskilt. Samtidig arbejder vi med adgangssikkerhed, backup og muligheder for nøddrift.

Men teknik og planer gør det ikke alene. Derfor arbejder vi også med forskellige beredskabsscenarier, så medarbejderne kender roller, kommunikation og de vigtigste handlinger, hvis noget uventet sker.

Vi kan ikke sikre os mod alt – men vi kan være godt forberedte.

Sommeren satte vandværket på prøve – og det nye værk leverede

Sommeren er hvert år en særlig periode hos Gilleleje Vandværk. Vi har mange sommerhuse i forsyningsområdet, og når feriegæsterne rykker ind, temperaturen stiger, og haverne skal vandes, kan det tydeligt ses på vandforbruget.

2026 har samtidig været den første hele sommer, hvor det nye Gilleleje Vandværk for alvor har skullet vise, hvad det kan gennem en hel højsæson.

Med to separate behandlingslinjer og god kapacitet er værket bygget til både den almindelige hverdag og de perioder, hvor rigtig mange bruger vand samtidig.

Hen over sommeren har vi derfor fulgt produktion, forbrug og kapacitet tæt. Erfaringerne bruger vi nu til løbende at optimere driften og sikre, at vi også fremover står godt rustet til sommerens spidsbelastninger.

Vi skal også kunne levere vand, når rigtig mange åbner for hanen samtidig.
💧 Vand leveret juni–august 2026: 150.433 m³
📈 Sommerens højeste døgnforbrug: 2.258 m³
📅 Dato for højeste forbrug: 27.06.2026

Vi arbejder på bedre forbindelse til vandmålerne

Gilleleje Vandværk har omkring 6.200 fjernaflæste vandmålere. De betyder, at vi kan modtage oplysninger fra måleren uden at skulle ind på ejendommen – og samtidig får både vandværket og forbrugeren bedre mulighed for at opdage unormalt vandforbrug.

Men en fjernaflæst måler er afhængig af en god forbindelse.

Derfor arbejder vi med mulighederne for at forbedre dækningen i forsyningsområdet. Langt de fleste målere kommunikerer allerede tilfredsstillende, men der er fortsat områder og enkelte målere, hvor signalet ikke er godt nok.

En af de muligheder, vi undersøger, er nye antennepunkter i forsyningsområdet. Der er endnu ikke truffet beslutning om løsningen.

De moderne målere kan samtidig hjælpe med at opdage lækager. Hvis der løber vand kontinuerligt gennem måleren over længere tid, kan det eksempelvis skyldes et løbende toilet, en utæt sikkerhedsventil eller et skjult rørbrud.

Som forbruger kan du også selv følge dit forbrug via Målerportalen. Det kan især være nyttigt i sommerhuse og på ejendomme, der står tomme i længere perioder.

Solen hjælper med at producere dit drikkevand

På taget af det nye Gilleleje Vandværk ligger et solcelleanlæg på 105 kWp, som producerer en del af den elektricitet, vi bruger til at hente, behandle og sende vand ud til vores forbrugere.

Og solcellerne er allerede blevet en mærkbar del af vandværkets energiforsyning.

Det betyder, at vi selv har udnyttet cirka 74 % af den strøm, solcellerne har produceret. Samtidig har solcellerne dækket omkring 36 % af vandværkets samlede elforbrug i perioden.

Næste skridt bliver at se endnu mere på, hvordan vi bruger energien. I 2027 vil energioptimering derfor få større fokus, herunder om dele af vandproduktionen kan tilrettelægges, så vi udnytter vores egen solenergi endnu bedre – selvfølgelig uden at gå på kompromis med vandkvalitet eller forsyningssikkerhed.

☀️ SOLENERGI – JANUAR TIL AUGUST 2026
84.696 kWh produceret
74 % af solenergien brugt direkte på vandværket
36 % af vandværkets samlede elforbrug dækket af solcellerne
22.233 kWh sendt ud på elnettet

Når du åbner for vandhanen, skal du kunne have tillid til, at vandet er rent og sikkert at drikke.

Derfor følger vi vandkvaliteten hele vejen fra grundvandet i vores boringer, gennem behandlingen på vandværket og videre ud på ledningsnettet.

I løbet af året bliver der udtaget en lang række vandprøver efter et fastlagt kontrolprogram. Prøverne analyseres blandt andet for bakterier samt en lang række naturlige og menneskeskabte stoffer.

Derudover foretager vi omkring 120 af vores egne kontroller om året, hvor vi følger vandbehandlingen og sikrer os, at anlægget fungerer, som det skal.

På vandværket behandles råvandet ved beluftning og filtrering, inden det sendes videre til rentvandstankene og derfra ud til forbrugerne.

Der tilsættes ingen kemikalier til vandet.

Vandbehandlingen bygger på naturlige processer, hvor vandet iltes og filtreres. På den måde fjernes blandt andet naturligt forekommende jern og mangan fra grundvandet.

Det er måske ikke noget, man tænker over, når man fylder et glas ved vandhanen – og sådan skal det helst også være.

💧 VIDSTE DU?
Vi foretager omkring 120 egenkontroller om året ud over det lovpligtige analyse program. Vandkvaliteten følges fra boringerne og vandværket og helt ud på ledningsnettet.

Med venlig hilsen,

Gilleleje Vandværk